"Enosis,bu adadaki kötülüklerin anasıdır"

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ın geleceğinin kurtarılması için Rum tarafının hatalarını düzeltmesini beklediğini kaydetti.

Habertürk TV’ye konuk olan Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakere sürecinde gelinen son durumla ilgili yaptığı açıklamada, “Masaya B planı için oturmadım. A planı olan barışı hayata geçirmek için masadayım” dedi.

Araştırmalara göre Rum gençlerinin çözüme en uzak kesim olduğunu yineleyen Akıncı, Adada gerekli olanın barış kültürü ve genç kuşakların doğru eğitilmesi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu topraklarda, Enosis ideali uğruna nice canlar gitti. Enosis, bu Adadaki kötülüklerin anasıdır” diye konuştu.

Anlaşma olacaksa toprak konusunun çözümlenmesi gerektiğini vurgulayan Akıncı, “Kıbrıs’taki çözümün parametreleri bellidir. Çözüm için 6 başlıktan en önemlisi toprak oranıdır. Yüzde 29’luk oran yüzde 25’e düşmez. Bir çözüm olacaksa Harekatta elde ettiğimiz toprağın bir bölümünü vermek durumundayız. Onu anlaşacağız. Şu an anlaşmadık. Kasada bir harita var ama biz Rumlara harita vermedik” dedi.

Yorum Yaz

*

Mobil Canlı Dinle